Jak vybrat ty nejlepší jednorázové nitrilové rukavice

V dnešním článku se podíváme na problematiku ochranných rukavic. Protože se zaměřujeme na distribuci jednorázových ochranných rukavic podělíme se s Vámi o naše zkušenosti, poznatky a možná i dojmy, které jsme získali z letité praxe v distribuci zdravotnického materiálu.

Zaměříme se tedy na typ rukavic, který je nejznámější, nejpoužívanější a v neposlední řadě nejoblíbenější.

Výroba nitrilových rukavic se dala do pohybu již před mnoha lety. Uživatelé totiž žádaly rukavice, které jim nebudou způsobovat alergické reakce a podráždění pokožky rukou při dlouhodobém používání. Tyto nežádoucí reakce má pokožka čím dál většího množství uživatelů při styku s klasickým a dlouhou dobu používaným materiálem na výrobu jednorázových ochranných rukavic – Latexem.

Nitrilové rukavice totiž díky chemickým úpravám výrobního materiálu zcela ztratí protein latexu, který způsobuje právě ty nežádoucí a nepříjemné reakce pokožky.

Tak jako se vším novým, byly i s nitrilovými rukavicemi na začátku výroby problémy. Rukavice se trhaly, nedokázaly poskytnout stejnou ochranu jako latexové rukavice a pravidelné zákazníky si hledali jen velmi těžko.

Naštěstí výrobci neustali ve svém snažení a zdokonalili výrobní materiál na tolik, že v dnešní době nitrilové rukavice téměř úplně vytlačily rukavice latexové. Staly se celosvětovou jedničkou v ochranných rukavicích.

Kvalita nitrilových rukavic

Vrátíme se teď na chvíli do doby pandemie Covidu. V této době nebyli schopni světový výrobci nitrilových rukavic ukojit poptávku z celého světa a všichni velcí i malý distributoři upírali zraky na Čínu a Malajsii, kde právě tito největší výrobci mají své výrobní linky a haly. Nebylo to dlouhou dobu nic platné a tak se další podnikaví, a do té doby neznámí, výrobci pustili do výroby jednorázových nitrilových rukavic.

Jak už asi tušíte, tak i v tomto případě platí to známé pořekadlo: „Když dva dělají totéž, není to totéž“ a především z Číny se začaly hrnout do celého světa úplně nové a neznámé značky nitrilových rukavic. Některé byly kvalitní, některé méně a některé byly v podstatě na vyhození už ve chvíli, kdy sjely z výrobní linky kdesi v Číně.

Ty kvalitní nitrilové rukavice si své místo na trhu našly a staly se akceptovatelnými na trhu a zákazníci je jakžtakž přijaly.

Jak doba běžela a poptávka neklesala, spíše naopak, hlavní výrobci rukavic najímali nové a nové zaměstnance a posilovali svojí výrobní kapacitu, což se jim dříve, či později podařilo. Během krátké doby se vrátily se svými kvalitními a u zákazníků oblíbenými nitrilovými rukavicemi.

Než se tak stalo, děly se na trhu s ochrannými rukavicemi divoké věci. Nejen, že cena stoupala do astronomických výšin, objevila se i spousta překupníků a podvodníků, která se snažila z aktuální situace získat co možná nejvíce.

I my jsme si prožily pár bezesných nocí, kdy nám dodavatelé dodaly rukavice, které byly v tom lepším případě vhodné tak možná na úklid doma, v tom horším rovnou na vyhození. Slyšel jsem již mnoho historek o tom co za ochranné rukavice z té Číny vlastně dorazilo.

Naštěstí dnes je už situace jiná a kvalitní nitrilové rukavice jsou dostupné za rozumné ceny a budeme doufat, že se doba překupníků nevrátí. 

Jak tedy vybrat ty nejlepší nitrilové rukavice?

Ze zkušenosti Vám můžeme dát pár následujících rad:

  • Chtějte vzorky rukavic. Ne jenom pár kousků, ale alespoň celé balení/box
  • Vezměte rukavice do provozu, kde je chcete a budete používat
  • Přičichněte k nim. Pokud ucítíte spáleninu, či jiný zápach, rukavice určitě nepoužívejte. Při výrobním postupu došlo k připálení a rukavice nebudou poskytovat takovou ochranu jakou deklarují výrobci. Bohužel to, že neposkytují takovou ochranu, jakou by měly se uživatel dozví většinou až ve chvíli, kdy začne rukavice používat. Asi si dokážeme představit co se stane, když by rukavice povolily třeba při styku s různými chemikáliemi.
  • Chtějte kompletní dokumentaci, kterou si následně ověříte u tzv. notifikovaných osob. (Notifikovaná osoba – ručí za kvalitu, množství rukavic v krabičce, atd.)
  • Zamyslete se nad cenou, za kterou jsou Vám rukavice nabízeny. I v tomto případě platí poměr mezi cenou a výkonem. 

Na závěr pár technických informací, které by měly všechny ochranné nitrilové rukavice splňovat. Tedy pokud je chcete používat ve zdravotnictví a gastronomii a podobných provozech.

  • Nitrilové rukavice jsou zdravotnickým prostředkem třídy I.
  • OOP (ochranný osobní prostředek) CAT III. Norma EU 2016/425
  • Standarty – EN 374, EN 455
  • Odpovídají příslušným požadavkům přílohy I směrnice Rady 93/42/EHS, novelizované směrnicí 2007/47/ES

Na jeden z dokumentů se můžete podívat zde.

O ochranných rukavicích ať jsou to nitrilové rukavice, nebo rukavice z jiného materiálu bychom mohli napsat ještě spoustu detailních informací rozebírat jejich nepropustnost a článek by měl mnohem více stran. Tím Vás nechceme zatěžovat.

Cílem tohoto článku je informovat Vás o základních věcech, dle kterých je dobré se řídit při jejich výběru.

Snad Vám článek zodpověděl vše a kdyby Vás přece jen zajímalo něco víc, neváhejte se s námi spojit a můžeme si povídat o ochranných nitrilových rukavicích ještě více do hloubky. Nebo si můžete pročíst další z našich článků věnovaný ochranným rukavicím. V tomto článku se více věnujeme jednotlivým materiálům ze kterých jsou ochranné rukavice vyrobeny. Článek najdete zde