Co je to vlastně ta INKONTINENCE?

Co je to vlastně ta INKONTINENCE?

Z pohledu lékařů se jedná o samovolný únik moči v některý případech i stolice. Dle ICS (International Continence Society) je inkontinence definována jako stížnost na jakýkoliv, vůlí neovladatelný, únik moči.

Inkontinence postihuje častěji ženy než muže. Incidence s postupujícím věkem roste, na druhou stranu se může inkontinence objevit i u dětí. Ve většině případů se nejedná o stav, který ohrožoval život, ale určitě hodně ovlivňuje kvalitu života.

Inkontinentní pacienti se za svůj stav stydí a proto raději odejdou z práce, začnou se stranit přátel, někdy i rodiny, uzavírají se před okolním světem jen ve svém domácím prostředí. Někteří pacienti si dokonce sami vyrábí pomůcky pro sběr uniklé moči apod. Většina inkontinentních pacientů z důvodu studu nevyhledá lékařskou pomoc, nebo radu. Případně přichází až v pokročilém stádiu inkontinence.

Inkontinence je ve společnosti stále jedno velké tabu a proto se k řešení svého stavu uchylují pacienti až ve chvílích, když už si sami neví rady, nebo je někdo z jejich okolí přemluví, aby vyhledali lékařskou pomoc, nebo alespoň radu.

 

Odborníci rozlišují čtyři základní typy inkontinence:

Stresová inkontinence

V případě stresové inkontinence se příčiny mohou a nemusí kombinovat. Nicméně, když vynecháme všechny odborné výrazy a řekneme si to tak nějak lidsky.
Jedná se o typ inkontinence, při které dochází k úniku moči například při silném kašlání, smíchu, námaze, vstávání ze sedu, nebo lehu, při chůzi do schodů apod.

 

Urgentní inkontinence

Urgentní inkontinence moči přichází z nenadání, jako velmi silné nucení na močení, kterému musí pacient urgentně vyhovět. Tento typ inkontinence vzniká v rámci syndromu hyperaktivního močového měchýře.

 

Reflexní inkontinence

Reflexní inkontinence vzniká poruchou v centrálním nervovém systému, přesněji potom v centru vědomé kontroly mikce. Tento druh inkontinence se nejčastěji vyskytuje u pacientů se stařeckou demencí. Pacient není schopen vůlí potlačit potřebu k močení a proto dochází k úniku moči nerolovatelným způsobem.

 

Paradoxní inkontinence

Při paradoxní inkontinenci dochází k plnění močové měchýře, kde se tím zvyšuje tlak. Když dosáhne určité úrovně dojde k samovolnému úniku moči. Někdy se o paradoxní inkontinenci mluví jako o přetékajícím močovém měchýři.

 

Ať už Vás, nebo kohokoliv z Vašich blízkých trápí inkontinence nebojte se o tom mluvit. Inkontinence je problém, který se dá v raném stádiu poměrně dobře řešit.

Pokud už je jediným řešením použití inkontinenční pomůcky, rádi Vám v tomto směru pomůžeme a poradíme, jak nejlépe budeme umět.

Můžete si prohlédnout seznam námi distribuovaných inkontinenčních pomůcek, nebo nám zavolejte a odborníci z našeho týmu Vám rád poradí.